Kutsu TTY:n vuosikokoukseen sekä ennakkokutsu 120v juhlaan

6.10.2018

Hyvä yhdistyksemme jäsen,

Vuosi vierähtää taas lopuilleen ja syksyn työmarkkinoilla tuntuu olevan turbulenssia. Hyvässä vedossa oleva talous tuntuu nyt turhan politikoinnin myötä saavan lunta tupaan. Osaltaan tilanne osoittaa, että jo 120 vuotta sitten aloitetulla työllämme työrauhan ja yritysystävällisen toimintaympäristön parhaaksi on edelleen tilausta. Ohessa liitteenä kutsu vuosikokoukseen ja ennakkokutsu marraskuussa järjestettävään 120v juhlaamme.

Klaipeda

Yhdistyksemme on yhdessä Suomalais-Liettualaisen kauppakamarin kanssa järjestämässä yhteistä matkaa Klaipedaan. Matka toteutuu 7-9.11.2018 ja ohjelmallisena päivänä on 8.11.2018. Liettuan Suomen suurlähetystö on aktiivisesti mukana matkan järjestämisessä ja on lupautunut järjestämään kohdennettuja tapaamisia haluttujen tahojen kanssa yhdistyksemme jäsenille. Matkalle pitää ilmoittautua 26.10.2018 mennessä. Lisätietoja allekirjoittaneelta.

Vuosikokous

Vuosikokous järjestetään Suomalaisella Pohjalla 30.10.2018 klo 1800 alkaen. Olemme saaneet paikalle puhumaan Anders Blomin, joka kertoo meille työmarkkinaosapuolten vaikuttamiskeinoista lainsäädäntöön. Kokouksen ja esityksen jälkeen nautimme maittavan iltapalan.

120v juhlat

Yhdistyksemme täyttää tänä vuonna kunnioitettavat 120 vuotta. Juhlistamme tätä Suomalaisella Pohjalla torstaina 29.11.2018. Laita päivä kalenteriin, kutsu on tulossa pikapuoleen!

Terveisin koko Hallitus 2018 puolesta,

Tomi Taipale
tomi.taipale@mamec.fi
0500838553


TURUN TYÖNANTAJAIN YHDISTYS RY
120 vuotta työnantajien tukena

KUTSU

Tapahtuma: Turun Työnantajain Yhdistys ry sääntömääräinen syyskokous
Ajankohta: 30.10.2018 klo 18:00
Paikka: Suomalainen Pohja, Aurakatu 24 A, Turku

Tervetuloa Turun Työnantajain Yhdistys ry:n vuosikokoukseen Suomalaiselle Pohjalle. Asialistalla sääntömääräiset asiat mukaan lukien vuoden 2019 hallituksen valinta. Kokouksen jälkeen kuulemme mielenkiintoisen puheenvuoron suomalaisen yhteiskunnan päätöksenteon rakenteesta, puhujana valtiotieteiden tohtori Anders Blom. Blom on tänä vuonna väitellyt aiheena ”Taloudelliset eturyhmät politiikan sisäpiirissä”. Väitöskirjan pohjalta
on sittemmin julkaistu teos Veljeskunta. Blom on toiminut vuosikymmeniä yhteiskunnan päätöksenteon sisäpiirissä ja hänen väitöksensä on puhuttanut paljon. Blomin puhe käsittelee erittäin ajankohtaisesti Työmarkkinaosapuolten kaappaamaa valtaa demokraattiselta päätöksenteolta.

Kokouksen jälkeen nautimme reilun iltapalan.

Ilmoittautumiset ruoka-allergioineen 23.10.2018 mennessä osoitteeseen
tomi.taipale@mamec.fi

Tervetuloa

Hallitus 2018