Jäsenkirje 1/2019

1.3.2019

Hyvä jäsenemme,

Työnantajainyhdistyksen 120v juhlavuosi on takana ja yhdistyksen hallitus on palannut arkisen puurtamisen pariin. Alkuvuoden toimintaa on värittänyt tulevat eduskuntavaalit ja olemmekin työstäneet jäsenistömme kannanottoa tulevalle hallitukselle. Kannanoton valmistuttua tulemme jakamaan pamfletin jäsenistölle ja luonnollisesti päätöksen tekijöille. Kulmakivenä meillä on ollut yhdistyksemme 120 vuotinen tehtävä, olla luomassa yritysmyönteistä yhteiskuntaa. Näemmekin, että omistajuuden arvostus on viime vuosina vähentynyt ja leimallisesti työnantajia julkisuudessa ruoskitaan turhankin kanssa. Menestyvät yritykset kyllä pitävät hyvää huolta henkilöstöstään, tärkeimmästä voimavarastaan. Agendallamme on myös koulutuksen laadun parantaminen ja luonnollisesti verotus. Verotuksen tulee mielestämme olla ennakoitavaa, kannustavaa ja tehokasta.

Yhdistyksen kevätkokous järjestetään miniristeilynä 26.4.2019. Ohjelma risteilylle on rakenteilla ja siitä tulee varmasti mielenkiintoinen. Varaa siis aika jo kalenterista. Lisäksi vielä kesän korvalle on suunnitteilla vierailu Helsinkiin, joka sisältää vierailun ministeriöön sekä tapaamisia päättäjien kanssa.

Hyvää alkanutta kevättä toivottaen,

Tomi Taipale
puheenjohtaja
Turun Työnantajain Yhdistys ry